CC: Saana Halinen, Suomen Sambian suurlähettiläs

Saana Halinen, Suomen suurlähettiläs Sambiassa, vieraili EPSEllä elokuussa. Halinen on ollut Sambiassa kolme vuotta, ja syyskuussa käynnistyi hänen neljäs ja samalla viimeinen vuotensa Lusakan suurlähetystössä. Suurlähetystön tehtävänä on edistää Suomen diplomaattisia ja taloudellisia suhteita Sambian sekä sivuakkreditoitujen maiden — Zimbabwen, Malawin ja Kongon demokraattisen tasavallan — kanssa. Lisäksi lähetystö tukee Suomen ja Sambian välistä elinkeinoelämää, koulutus- ja instituutioyhteistyötä, kehittää pk-sektorin kapasiteettia kehitysyhteistyörakenteiden kautta ja tarjoaa konsulipalveluita sekä valvoo suomalaisten etuja alueella.

Lähetystön rooli 

Kysyimme Haliselta, millaisena hän näkee suurlähetystön ja suomalaisyritysten välisen yhteistyön merkityksen pienten ja keskisuurten yritysten pyrkiessä uusille markkinoille, kuten Sambiaan. Hänen mukaansa lähetystön rooli on keskeinen erityisesti Sambian kaltaisilla tuntemattomammilla markkinoilla – suurlähetystön tehtävä on tehdä markkinoita tunnetuksi, rohkaista yrityksiä askeleiden ottamisessa sekä tietysti tukea ja auttaa yrityksiä löytämään kontakteja ja kumppaneita. Auttaa voidaan myös avaamalla ovia viranomaisten suuntaan: suurlähettiläs voi järjestää tapaamisia poliittisten päättäjien ja muiden arvovaltaisten tahojen kanssa, ja esimerkiksi EPSEn edustajat ovat Halisen avulla päässeet tapaamaan Sambiassa monia ministereitä ja jopa presidenttiä. Suurlähetystöllä on lisäksi hyvät verkostot ja henkilökunta tuntee myös paikallista liike-elämää, ja kontakteja saadaan järjestettyä monelta toimialalta, EPSEn tapauksessa erityisesti paikallisilta kaivoksilta.

EPSEn edustajat ovat Halisen avulla päässeet tapaamaan Sambiassa monia ministereitä ja jopa presidenttiä.

Konkreettinen apu

EPSE on saanut Haliselta ja hänen tiimiltään paljon konkreettista apua: lähetystön väki on luonut kontakteja ja mahdollisuuksia uudella markkinalla, ja esimerkiksi messumatkoilla konkreettisesti taluttanut tärkeitä tahoja katsomaan EPSE Demoa ja käymään keskustelua. Yhteistyötä on tehty tiiviisti myös esimerkiksi Sino Metalsin rikastehiekka-allasonnettomuuden jälkimainingeissa, vaikka tapauksen käsittely on herättänytkin huolta läpinäkyvyydestä ja paikallisen päätöksenteon riippumattomuudesta.

Suurlähettiläs Saana Halinen antamassa mediahaastattelua ZIMEC 2025 messuilla Sambiassa yhdessä EPSEn projekti-insinöörin Anna Kivimäen kanssa, joka demonstroi EPSEn vedenkäsittelyprosessia medialle.

Diplomaattiuralla

Halinen ollut ulkoministeriössä vuodesta 2002. Sambian suurlähettilääksi hän haki, sillä rooli tuntui sopivalta askeleelta uran tässä vaiheessa, ja on viihtynyt maassa hyvin. Halisen mukaan jotkut kuvaavat Sambiaa termillä ”Africa for beginners” – mikään aloittelija Halinen ei kuitenkaan ole, sillä hän toimi Mosambikissa kehitysyhteistyöpäällikkönä ja lähetystön varapäällikkönä vuosina 2012–2015 ja työskenteli edustuston päällikön sijaisena Tansaniassa 2000-luvun alkupuolella. ”Parasta työssäni on se, että mikään päivä ei ole samanlainen kuin toinen – silläkin uhalla, että kuulostan kliseiseltä. Työ on valtavan konkreettista ja joka päivä tuo uutta oppia. En tiennyt esimerkiksi kaivosteollisuudesta juuri mitään, kun aloitin, mutta nyt tiedän siitä jo melko paljon.” Halinen jatkaa: ”toki se, että pystyn auttamaan EPSEn kaltaisia pieniä yrityksiä, on upeaa ja arvokasta ja yksi työni parhaita puolia.”

 

Team Finland

Team Finland on julkisten toimijoiden verkosto, joka tukee yritysten kansainvälistymistä tarjoamalla neuvontaa, rahoitusta ja muita palveluja. Verkostoon kuuluvat muun muassa ministeriöt, Business Finland, Finnvera, Tesi, ELY-keskukset, VTT, Finnfund sekä useita muita organisaatioita. Maailmalla Team Finlandia edustaa yli 80 paikallista tiimiä, jotka kokoavat yhteen suomalaiset viranomaiset ja keskeiset toimijat alueittain. Suomessa verkoston toimintaa täydentävät 18 alueellista tiimiä, jotka tukevat yrityksiä maakunnissa.

 

Tämän artikkelin on kirjoittanut

Anni Honkonen
EHSQ Manager
anni.honkonen(a)epse.fi

Seuraa meitä sosiaalisessa mediassa!